خانه / شناخت‌نامه / مراکز تحقیقاتی / پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان

پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان

در جهان امروز هیچ بشری مصون از معلولیت نیست و شکنندگی بیولوژیکی انسان می تواند هر کسی را درهر زمان و مکان در معرض معلولیت قرار دهد. معلولیتها خواه مادرزادی باشند و خواه عارضی (ناشی ازتصادف،‌بلایای طبیعی، جنگها، بیماریها ومشاغل) دگرگونی های آناتومیک و فیزیولوژیک در بدن افراد ایجاد می کنند و در یک مقطع زمانی وی را در زمره بیماران قرارمی دهند. معلول پس ازطی دوره حاد بیماری علیرغم داشتن محدودیتهای جسمی، ‌بایستی برای ادامه یک زندگی طبیعی آماده شود.

در کشور اسلامی ما بهدلیل پیشینه نیرومند اخلاق اسلامی در حمایت از معلولین و هم به دلیل صدماتی که جنگ تحمیلی بر پیکره جامعه جوان کشور وارد نموده است،‌ ارائه خدمات تخصصی توانبخشی در صدر توجهات مسئولین قرار گرفته و با ایجاد و گسترش مراکز خدماتی ویژه، این مهم تا حدود زیادی تحقق یافته است.

با محول شدن امر رسیدگی به عزیزان جانباز به بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، تشکیل یک نهاد پژوهشی به منظور انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی برای جانبازان و معلولین ضروری شناخته شد. راه اندازی و تأسیس این پژوهشکده نتیجه چنین الزامی در دادن پوشش علمی به خدمات جانبازان بود .

پس از تغییر و تحولاتی که در  ساختار بنیاد مستضعفان و جانبازان رخ داد، پژوهشکده فنی و پزشکی به عنوان یکی از زیر مجموعه های سازمان  تلاش دارد با هدف پژوهش در امورمختلف جانبازان بخصوص مشکلات درمانی ایشان، تا حد امکان مشکلات مبتلا به جانبازان را به حداقل رسانده و زمینه مناسبی جهت آموزش جانبازان و خانواده ایشان، پرسنل سازمان و سایر افراد جامعه که به نحوی با این عزیزان ارتباط دارند را فراهم آورد و در این راه از توان بالقوه علمی و تخصصی کشور در دانشگاهها و مراکز علمی و مؤسسات آموزشی و پژوهشی بهره خواهد برد.

اساسنامه پژوهشکده در شورای گسترش آموزش عالی وزراتین فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به ترتیب در اردیبهشت ماه ۶۹ و ۷۴ تأیید و به تصویب وزرای محترم وقت رسیده است.

 تاریخچه تأسیس

مرکز عالی پژوهشهای تجهیزات پزشکی و مهندسی توانبخشی جانبازان در تاریخ ۶۸/۹/۲ با شکل گیری اولین جلسه هیأت امناء با پیشنهاد دبیروقت شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی تشکیل و در مجموعه ورزشی انقلاب شروع به کار کرد. پژوهشکده در تاریخ ۶۸/۱۲/۲۶ به محل فعلی منتقل شد و با تهیه تجهیزات و امکانات و جذب نیروهای تخصصی و پشتیبانی، فعالیت های پایه خود را آغاز نمود و جهت به ثبت رساندن مرکزاساسنامه ای تهیه و به شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم ارسال و در تاریخ۶۹/۱/۱۸ اساسنامه مرکز عالی با امضاء وزیر علوم و رئیس بنیاد به تصویب رسید. در تاریخ۶۹/۱۲/۲ با حضور معاون اول رئیس جمهوری و شخصیتهای برجسته علمی مرکز عالی رسماً افتتاح و گزارشی از سوی رئیس وقت مرکز ارائه و نمایشگاهی نیز از فعالیتهای انجام شده برپا گردید. در سال ۷۲ با تعیین رئیس مرکز از سوی ریاست هیأت امناء اساسنامه و عنوان مرکز به پژوهشکده مهندسی وعلوم پزشکی تغییر یافت. اساسنامه جدید با نام پژوهشکده جهت طی مراحلی به شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی وزارت بهداشت ارسال و در تاریخ ۷۴/۹/۱ به تصویب و امضاء وزیر وقت رسید پس از آن با تغییرساختار بنیاد به دوبخش اقتصادی و جانبازان در سال ۷۵ پژوهشکده که تا آن هنگام جزو زیر مجموعه حوزه ریاست بنیاد محسوب میگردید به بخش جانبازان منتقل گردید . در تاریخ۷۶/۹/۲۲ نام و آرم پژوهشکده تغییر یافت و فعالیت خود را با عنوان مرکز عالی تحقیقات واطلاع رسانی ادامه داد از سال ۱۳۷۹ مرکز عالی با حفظ شخصیت حقوقی مستقل تحت عنوان “پژوهشکده مهندسی وعلوم پزشکی جانبازان “در زیر مجموعه معاونت بهداشت و درمان قرار گرفت واز سال ۱۳۸۳ با ادغام سازمان امور جانبازان در بنیادشهید پژوهشکده مهندسی وعلوم پزشکی جانبازان به بنیاد شهید و امور ایثارگران پیوست .

منبع: وب‌‌سایت پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *