خانه / اخبار و رویدادها / مصاحبه خبری / پیشرفت های پزشکی و دارویی را مدیون دوران دفاع مقدس هستیم

پیشرفت های پزشکی و دارویی را مدیون دوران دفاع مقدس هستیم

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: در دوران دفاع مقدس هیچ کشوری به ایران کمک پزشکی نکرد، این امر باعث شد خودمان اقدام به ساخت تجهیزات و انجام عمل های جراحی کنیم.

برنامه “گفت و گوی علمی” رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای دفاع مقدس در زمینه پزشکی و با حضور دکتر یونس پناهی رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و فوق تخصص فارماکولوژی روانه آنتن شد.

دکتر یونس پناهی با بیان اینکه دفاع مقدس در کنار مزایایی که برای کشور به وجود آورد، در حوزه پزشکی نیز دستاوردهایی داشت، گفت: تجربیاتی در حوزه جراحی، بهداشت، درمان مصدومیت های ناشی از عوامل شیمیایی و بیولوژیک در طول هشت سال دفاع مقدس به دست آمد که بعد از آن برای ایجاد آمادگی در دانشگاه های علوم پزشکی این تجربیات توسط پزشکان و اساتید به صورت آموزشی مورد استفاده قرار گرفت.

وی افزود: امروزه وقتی مجلات معتبر علمی را جستجو می کنیم، درصد قابل توجهی مقاله توسط پزشکانی که در طول هشت سال دفاع مقدس به عنوان جراح و پزشک فعالیت می کردند، مشاهده می کنیم که تجربیات شان را به صورت مقالات برتر علمی در مجلات چاپ کرده اند.

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با بیان اینکه وقتی جنگی رخ می دهد مشکلات بهداشتی از جمله عفونت ها گسترش پیدا می کنند، اظهار داشت: طبیعتا دشمن وقتی از گازهای شیمیایی نیز استفاده کند، نیاز به تجربیات علمی برای مقابله با آن است در حالی که در حوزه مواد شیمیایی، ایران هیچ تجربه ای تا آن زمان نداشته است و اساسا درباره پیشگیری و درمان هیچ پروتکل علمی در کتاب ها در اختیار نداشتیم. این وضعیت درباره جراحی ها نیز وجود داشت و هیچ کدام از جراحان زبردست امروز را در آن زمان نداشتیم.

وی ادامه داد: این مسائل باعث شد در سال دوم جنگ، بیمارستان ها و اتاق عمل های صحرایی شکل بگیرد و هرچه از زمان جنگ گذشت، تجربیات بیشتری به دست آوردند. این تجربیات باعث شد، امروز مهارت های زیادی در حوزه جراحی و درمان بیماری ها به دست بیاوریم.

فوق تخصص فارماکولوژی از وابستگی دارویی ایران در زمان جنگ گفت و ابراز داشت: وضعیت دارویی در سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ با وضعیت دارویی الان، از زمین تا آسمان تفاوت دارد. آن زمان تقریبا همه داروها را از کشورهای خارجی به دست می آوردیم اما با تجربه هایی که از زمان جنگ داریم، می دانیم در وضعیت های مختلف جنگی، چگونه باید عمل کنیم. همچنین امروز شرکت هایی در حوزه دارو فعالیت می کنند که به جز تامین نیازهای داخلی در بخش های مختلف، توانایی صادرات به کشورهای منطقه را نیز دارند.

وی اشاره کرد: این قانون طبیعت است که تا زمانی که انسان نیازمند نشود، نمی تواند به موفقیت دست پیدا کند. در طول هشت سال دفاع مقدس، به دلیل کمبودهایی که وجود داشت و البته هیچ کشوری هم به ایران برای جبران کمبودها، کمک نمی کرد، مجبور شدیم خودمان دست به کار شویم و بدون تردید پیشرفت های حوزه بهداشتی و دارویی را مدیون دفاع مقدس هستیم.

لینک اصلی: http://radiogoftogoo.ir/NewsDetails/?m=175101&n=125632

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *